Forum Lotharis Strona Główna

 Ogłoszenie 

DISCORD a co mi tam...


Poprzedni temat «» Następny temat
Książki o tematyce fantasy
Autor Wiadomość
Yarpen
Siepacz HSP


Rio Watershadow
Mroczny Elf
Berserker

Youri Watershadow
Wiek: 39
Posty: 148
Piwa: 6/33

Zloto
Wysłany: 2009-10-18, 23:27    [Cytuj]

Już widzę dzień w którym będzie można kupić III tom, to będzie wyglądało jak w reklamie Heinekena ;P
U mnie na półce juz czeka miejsce na tą książke.
Ogólnie to polecam książki z wydawnictwa Fabryka Słów.
_________________

.....:::::Grow In Power:::::.....
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM] [E-mail]
  Turkusowa Szkoła Rycerska
     
Lathea
Zasłużony dla Rivangoth
huragan



Sidan
Rycerz
Posty: 444
Piwa: 45/25
Skąd: Amsterdam

Zloto
Wysłany: 2009-10-18, 23:33    [Cytuj]

18 listopada ma być podobno. Będę się uśmiechać o szybką wysyłkę ;P
_________________
Nigdy niczego nie zapominały. Nigdy nie cofały raz ofiarowanej przyjaźni. I nigdy nie przestawały nienawidzić, jeśli kogoś lub coś znienawidziły.
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM]
 
     
Haspen
Sir Frywolne Mango


-
Kamdin
Wiek: 35
Posty: 558
Piwa: 36/132

Zloto
Wysłany: 2009-10-19, 14:17    [Cytuj]

Polskie czytadło fantasy i taka euforia przy tym? Niby wyżej od Wiedźmina? Noo... chyba już czas bym księgarnię odwiedził ;P
_________________
"Wojna to wojna, a nie cholerne przedszkole."

Best Book evar: "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakova.

Pomóż mojemu smoczkowi, klikaj! ->
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM]
  Bordo!
     
Spun


Spun
Posty: 124
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Kraków

Zloto
Wysłany: 2009-10-19, 14:25    [Cytuj]

Nie rób tego :P ja się skusiłem i wpadłem znowu w nałóg hehe już nie pamiętam kiedy ostatnio przeczytałem ponad 600 stron w 2 dni :D
_________________
LEEROOOOOOY JENKINNNSSSS!!!'

http://www.youtube.com/wa...feature=related
http://88.198.228.172/alb...1a4310_9756.jpg
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM] [E-mail]
  GWN
     
Parn

Wiek: 40
Posty: 178
Piwa: 3/4

Zloto
Wysłany: 2009-10-19, 21:16    [Cytuj]

Szczerze mowiac ani ja, ani kumpel nie podziela euforii, ale ksiazka jest dobra i warto przeczytac :)
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM] [E-mail]
 
     
Parn

Wiek: 40
Posty: 178
Piwa: 3/4

Zloto
Wysłany: 2009-11-08, 20:51    [Cytuj]

OK no to czas na kolejną krótką recenzję :)

Jacek Komuda "Samozwaniec tom 1" - Postanowiłem napisać o tej książce, mimo że nie jest to powieść fantasy, ale jej akcja jest osadzona w XVII wieku więc chyba ok?
Najpierw kilka słów o autorze :) Współtworzył grę dzikie pola i scenariusz do gry Wiedźmin, więc chyba to o nim dobrze świadczy.

Sama książka opowiada historię polskiego szlachcica - husarza, na początku XVII wieku. Autor miał całkiem ciekawy pomysł na fabułę i pisze całkiem ciekawie. Samą książkę oceniam raczej jako coś do poczytania, a nie super wybitną lekturę. Przeszkadzają trochę zapędy historyczne i opisowe autora, przez co akcja trochę się dłuży. Tylko dzięki temu tom ten mógł uzyskać 450 stron objętości. Inna sprawa, że te opisy wynikały raczej z zamiłowania autora do czasów polski szlacheckiej. Opisy i przypisy są ciekawe i wydają się wiarygodne. Nie mi oceniać bo aż takiej wiedzy nie mam, ale autorowi udało się przekonać, że on tą wiedzę posiada. Zresztą jak się potem dowiedziałem z wykształcenia i z zamiłowania jest historykiem.

Dużym plusem książki jest, że nie jesteśmy (my Polacy) przedstawieni jako ludzie lepsi od innych (jak w powieściach np. Sienkiewicza).

Ogólnie dobra książka, ma u mnie mocne 4/4+ (skala 1-6), a dla miłośników historii to nawet myślę, że 5 (zakładając, że realia historyczne są prawidłowo przedstawione).
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM] [E-mail]
 
     
Leithain

<brak>
Posty: 22
Postawił 1 piw(a)

Zloto
Wysłany: 2009-11-10, 22:31    [Cytuj]

A czytał ktoś prequel do trylogi Czarnego Mistrza Trudi Carvan bo ja czytałem i mi bardzo odpowiadał i tu moje pytanie czy sama trylogia napisana jest podobnie (nie gorzej)?
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM] [E-mail]
 
     
Reviri Chysis
badaczka Seavranu


Reviri Chysis
Elf
?owca
Wiek: 37
Posty: 37
Piwa: 1/16
Skąd: Trzemeszno/Poznań

Zloto
Wysłany: 2009-11-10, 22:45    [Cytuj]

Leithain, sama trylogia napisana tak samo wciągająco, więc jeśli prequel ci się spodobał to polecam. Taka szybka i przyjemna lekturka na podróż pociągiem ;P
_________________

..::Grow in Power::..
Powrót Rudej Wiewióry
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM] [E-mail]
 
     
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Leithain
Leithain

<brak>
Posty: 22
Postawił 1 piw(a)

Zloto
Wysłany: 2009-11-11, 10:27    [Cytuj]

Sry za budowe zdania bo w pośpiechy pisałem... i dzięki za info
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM] [E-mail]
 
     
Parn

Wiek: 40
Posty: 178
Piwa: 3/4

Zloto
Wysłany: 2009-11-11, 21:55    [Cytuj]

prequel troche lepszy. autorka nie musiala przeciagac akcji zeby z fabuly na jedna ksiazke zrobic trylogie :P zreszta o trylogii masz juz wczesniej pisane :) ogolnie niezle czytadlo, ale prequel lepszy.
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM] [E-mail]
 
     
Irmis



Yaya Worobij Miomate
Wiek: 39
Posty: 944
Piwa: 75/27
Skąd: Haga

Zloto
Wysłany: 2009-12-04, 19:17    [Cytuj]

"Miecz Prawdy" Terrego Goodkinda

Całkiem sympatyczny cykl, składający się z 11 tomów.
Przedstawia historię pewnego młodego człowieka, Richarda Cyphera, któremu zostaje powierzony pewien magiczny miecz. Władanie nim nie zawsze jest tak proste, jak by się mogło spodziewać i nie rozwiązuje wszystkich problemów, które los stawia na jego drodze i jego towarzyszy: pewnej wyjątkowej dziewczyny i starego czarodzieja.

Zarówno fabuła, jak i styl stoją na niezłym poziomie. Na pewno dużo wyższym, niż można by się spodziewać po książce zaczynającej się od wręczenia magicznego miecza nikomu nieznanemu chłopakowi i obarczenia go misją uratowania świata ;)
Czasami nawiązania np. do systemów totalitarnych stają się lekko nużące, ale nie przeszkadzają cieszyć się wciągającą fabułą i poznawaniem bogatego świata, stworzonego przez autora.

Cykl obejmuje następujące książki: Pierwsze prawo magii, Kamień ?ez, Bractwo czystej krwi, Świątynia wichrów, Dusza ognia, Nadzieja pokonanych, Filary świata, Bezbronne imperium, Pożoga, Fantom, Spowiedniczka.

Sam jestem na etapie 7 tomu. Do czytania cyklu wróciłem dopiero teraz po kilku latach, gdy zostały wydane ostatnie tomy i reszta jest łatwiejsza do dostania.

Ostatnio, również w polskiej telewizji można oglądać serial zrobione na podstawie tego cyklu: "Legend of the Seeker" (w Polsce: "Miecz Prawdy"). Osobiście nie polecam. Z książek pozostały imiona głównych bohaterów i ich wrogów, sama fabuła jest jednak w większości tworem scenarzystów i często stoi w sprzeczności z książką, zostały też w znaczący sposób zmienione główne wątki. Również przedstawienie głównych postaci, logika wydarzeń pozostawia sporo do życzenia ;)
_________________
"Niektórzy twierdzą, że nie powinno się pić sherry wcześnie rano. Mylą się."
TP
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM]
 
     
Nirbertil
Pogromca marchewek

Nirbertil Au Sanson
Gnom
Strażnik
Posty: 4
Skąd: z brzucha matki.

Zloto
Wysłany: 2009-12-17, 20:17    [Cytuj]

Urszula le Guin - Ziemiomorze (z wskazaniem na "Czarnoksiężnika z Archipelagu", "Tehanu" oraz "Opowieści z Ziemiomorza")

Cykl będący klasyką fantasy, dobrze napisany, ciekawy i wykorzystuje nieznane szerzej wzorce kulturowe.
Atutem jest też to że rok, dwa temu Książnica wydała wybrane dzieła le Guin w edycji kieszonkowej po 15 zł za sztukę (ja załapałem się na wyprzedaż w Matrrasie 7,50 za tom xD)

Autorka ta sama - cykl Hainiński (polecam "Lewą rękę ciemności" oraz "Wydziedziczonych")
Sci-fi najwyższych lotów, zalety te same co w innych jej książkach (świetny warsztat oraz wiarygodność psychologiczna postaci) oraz wyjątkowe przedstawienie kultury i zależności na innych planetach.

Minusem tych książek jest to że wszystkie pomysły (nowatorskie w chwili powstania książek) są dzisiaj poruszone w setkach innych utworów. Ale trzeba przyznać że le Guin umie "bawić" się swoimi pomysłami.

Gene Wolfe - pentalogia "Księga nowego słońca"
Wydaje się że cykl ten pisany był jako jedna książeczka (bagatela 2000 stron) a podzielone później pod presją wydawcy. Dlatego radzę nie czytać tych książek pojedynczo lecz wszystkie razem gdyż (wiem po sobie) pierwszy tom samotnie jest płytki i spełnia rolę standardowego czytadła z ciekawym światem a w połączeniu z resztą staje się podsumowaniem i zarazem początkiem tego cyklu.
Autor bawi się wspaniale czasem nie gubiąc się przy tym i tworzy niezwykły świat przedstawiony. A wcielenia Severiana i ich interakcje ich działań są wręcz miodne (nie napiszę czemu bo spoilery w tym przypadku odbierają lekturze większość uroku).

Kolejna zaleta to także mała cena tych dzieł (znowu Książnica i wydanie kieszonkowe).
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM] [E-mail]
  Błękitna szkoła
     
Szilka
Eivissa...


-
Posty: 577
Piwa: 27/4
Skąd: Kraków

Zloto
Wysłany: 2009-12-21, 14:18    [Cytuj]

Nirbertil napisał/a:
Autorka ta sama - cykl Hainiński (polecam "Lewą rękę ciemności" oraz "Wydziedziczonych")


Cóż, o ile Czarnoksiężnik z Archipelagu jest genialny, cała saga o Ziemiomorzu świetna, o tyle pozostałe jej dzieła są zaskakująco słabe... O ile "Lewa ręka ciemności" jeszcze jakoś ujdzie, o tyle np. takie pozycje jak "Słowo las znaczy świat" odstraszają po przeczytaniu 20 stron. W moim mniemaniu le Guin nie ma w swojej twórczości dzieła chociażby w połowie tak zajmującego jak Czarnoksiężnik.
_________________
OBS!
Eivissa...

I fly like paper, get high like planes...
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM] [WWW]
 
     
Nirbertil
Pogromca marchewek

Nirbertil Au Sanson
Gnom
Strażnik
Posty: 4
Skąd: z brzucha matki.

Zloto
Wysłany: 2009-12-26, 09:46    [Cytuj]

Ja z jej książek czytałem całe Ziemiomorze, Lewą rękę ciemności, wydzidziczonych, planetę wygnania - te były świetne

Malafrena - trudno przebrnąć.
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM] [E-mail]
  Błękitna szkoła
     
Kudlaty
Narn i Hin Hurin.


Wiek: 39
Posty: 402
Piwa: 4/25
Skąd: Kraków

Zloto
Wysłany: 2009-12-26, 13:56    [Cytuj]

Jak ktoś potrafi przebrnąć przez książkę ze sporą dozą przemyśleń i odniesień pseudo-historycznych, a do tego lubi różne wersje legend Arturiańskich to szerze polecam (moim zdaniem najlepszą) książkę o tej tematyce: Mgły Avalonu (Mists of Avalon) autorstwa Marion Zimmer Bradley. Ponad 1000-stronicową powieść o czasach Arturiańskich, zmaganiach pomiędzy religią pogańską (Ognie Beltanu etc.) oraz Chrześcijańską, oraz wojny Brytów z Saksonami widziane oczami kobiety-kapłanki Avalonu Morgiany le Fay.
_________________
"Kudłaty - Człowiek, który nie istniał":
- A ja nie mam profilu na Naszej Klasie, ani na Facebooku, ani innych tym podobnych.
- To ty nie istniejesz?!
Postaw piwo autorowi tego posta [Profil] [PM] [E-mail]
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
[ ODPOWIEDZ ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 15